0
0

کاربرد عناصر بصری در طراحی و زیبایی لباس (2)

790 بازدید
کاربرد عناصر بصری در طراحی و زیبایی لباس

در ادامه مطلب کاربرد عناصر بصری در طراحی و زیبایی لباس (1) برای طراحی لباس نیاز به شناخت عناصر بصری داریم و باید ویژگی های ساختاری، کارکرد و تزیینات لباس را بشناسیم، نقاط یکی از عناصر بصری هستند که در قسمت قبل بررسی کردیم، اکنون در وبسایت جامع آموزش آنلاین خیاطی به بررسی خطوط و تاثیر آن بر زیبایی لباس می پردازیم.

الف) نقاط

ب) خطوط

یکی از ساده ترین و مهم ترین عناصر بصری در طراحی لباس خط ها هستند. خط از اتصال دو نقطه به هم، به دست می آید. نکته مهم در مورد خطوط این است که چشم با دیدن برخی خطوط، حرکت می کند و موجب خطا در دید و ذهن می شود و بخشی از فضای دارای خط را کوتاهتر یا بلندتر ازآنچه که هست احساس می کند.

 خط ها انواع مختلفی از قبیل مورب، موج دار، حلقه ای، زیگزاگ، شکسته، نازک، ضخیم و… دارند. چیدمان خطوط در طراحی لباس تاثیر زیادی دارد و هر کدام تاثیر بصری خاصی را ایجاد می کند و باعث می شوند که شخص لاغرتر یا چاق تر به نظر برسد.

تقسیم بندی خطوط

برای درک بهتر خطوط و تاثیر بصری آن بر لباس، خط ها را تقسیم بندی و بررسی می کنیم. خطوط به سه نوع مستقیم، منحنی و زیگزاگ تقسیم بندی می شوند. از لحاظ جهت خطوط به سه دسته افقی، عمودی و مورب تقسیم می شوند. از لحاظ کاربرد نیز خطوط یا ساختاری یا تزیینی هستند.

انواع خط ها

خط مسقیم و تاثیر بصری آن

خطوط مسقیم شخص را لاغرتر نشان می دهد و از گرد دیده شدن بدن جلوگیری می کند. درزهای لباس، پنس ها، چاک ها، رگه دوزی، پلیسه، زیپ و… نمونه های از خط های صاف لباس های ما هستند که به باعث لاغرتر دیده شدن بدن ما می شود.

خط منحنی و تاثیر بصری آن

خط های منحنی و دایره ها فضا را بزرگتر نشان می دهند و بر منحنی های بدن ما تاکید می کنند، پس اگر تپل باشیم در استفاده از خطوط منحنی در لباس هایمان (یقه های هلال و دالبر، درزهای هلال و…) احتیاط کنیم، همچنین استفاده بیش از حد از خطوط منحنی تصویری گیج کننده ایجاد می کند.

خط های زیگزاگ و تاثیر بصری آن

خط های زیگزاگ بر زاویه ها تاکید دارند و باعث شلوغی می شوند و اگر این خطوط را بیش از حد به کار ببریم احساس گیجی ایجاد می کند. استفاده از نوارهای تزیینی زیگزاگی باعث زیباتر شدن پارچه های ساده ما می شود و تاثیر بصری زیبایی دارد.

عنصر بصری خط

انواع جهت های خط

خط عمودی و تاثیر بصری آن

خط های عمودی چشم بیننده را از بالا به پایین و بر عکس حرکت می دهند و حالتی از کشیدگی و لاغری به ما می دهند. پس اگر لباسی با خط های عمودی بپوشیم، لاغرتر و بلندتر به نظر می رسیم. برای لاغرتر به نظر رسیدن علاوه بر پارچه های راه راه عمودی، می توانیم برش های عمودی، برش از سرشانه، رگه دوزی های عمودی، ترکیب عمودی دو رنگ تیره و روشن در کنار هم و… استفاده کنیم.

خط افقی و تاثیر بصری آن

لباس هایی که دارای خطوط افقی هستند چشم را در عرض لباس حرکت می دهند و باعث می شود قد ما را کوتاه تر و بدن ما را پهن تر نشان دهند. اگر در قسمت بالاتنه از خطوط افقی استفاده کنیم باعث پهن تر دیده شدن شانه های ما می شود. در صورتی که قد ما بلند و لاغر باشیم استفاده از خطوط افقی مشکلی ایجاد نمی کند.

خط مورب و تاثیر بصری آن

خط های مورب (مانند یقه های هفت، آستین های رگلان، درزهای مورب و…) شیب دار هستند و به شدت توجه را به خود جلب و حس حرکت ایجاد می کنند و بیشتر از خط های عمودی به باریک به نظر رسیدن بدن ما کمک می کنند.

اثر بصری خطوط

کاربرد خط

خط های ساختاری

خط های ساختاری زمانی که پارچه ما ساده باشد بیشتر به چشم می آیند و به واسطه برش ها و دوخت ها روی لباس ایجاد می شود.

خط های تزیینی

برای زیباتر شدن لباس از خطوط تزیینی کمک می گیریم. به واسطه افزودن دکمه ها، مغزی دوزی، نواردوزی، توردوزی و… خط های تزیینی را روی لباس مان ایجاد می کنیم.

 

در این مطلب یکی از مهم ترین عناصر بصری لباس یعنی خطوط را با هم بررسی کردیم و با انواع مختلف خط ها و تاثیر بصری آن ها آشنا شدیم.

بسیار خرسندیم ما را در وبسایت آموزش خیاطی خودت بدوز همراهی کردید.

پیدا کردن کفش مناسب

شاید خرید کفش مناسب دشوار باشد اما وقتی نکات مهم انتخاب کفش را بلد باشید، خرید کفش لذت بخش و آسان میشود. سایت خودت بدوز 1- موقع خرید کفش رویه،...
 
ادامه مطلب
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.khodetbeduz.ir/?p=2467
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد کاربرد عناصر بصری در طراحی و زیبایی لباس (2)

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.